DLA DOMU
DLA FIRMY
DLA SZKOŁY
MEDYNET
WBOK
A+ A+ A+
15 846 39 99
Wirtualne Biuro Obsługi Klienta
MENU
Helionet Nowa Dęba,
rewolucja internetowa od 2002r.


HLG Sp. z o.o. bazuje na wiedzy i doświadczeniu zdobytym przy budowie i
obsłudze miejskiej sieci komputerowej Helionet. Jest liderem na lokalnym rynku.
AKTUALNOŚCI

Jaki Internet wybrać

To pytanie najczęściej pojawia się przy zawieraniu umów. Odpowiedź jest prosta: "Najlepszy". Pomijając fakt, że nasz, co jest oczywistą oczywistością, co właściwie to oznacza...

To, że każdy jest inny, a przynajmniej w czymś odmienny, jest naturalne. Tak samo niemal każdy wykorzystuje Internet na swój sposób i do swoich celów - zadań. Nie ma jednej odpowiedzi, chociaż zapewne najwyższa opcja zadowoli wszystkich pod względem parametrów. Jest ona jednak trochę droższa od niższych taryf, które również zasługują na uwagę, zwłaszcza, że nawet najniższa z nich jest szybka.
Aby zobrazować prędkość transmisji, bo to stanowi klucz, użyjemy przykładów z życia. Na samym przeglądaniu stron internetowych, komunikatorach, serwisach społecznościowych itp. różnicy w działaniu pomiędzy najwyższą i najniższą taryfą praktycznie nie da się zauważyć. To brutalna prawda, zwłaszcza gdy w domu podłączone jest tylko kilka urządzeń.
Gdzie natomiast te różnice są zauważalne? Przede wszystkim przy usługach strumieniowych obrazów wysokich rozdzielczości, czyli np. filmy on-line w rozdzielczości 4K. W liczba wygląda to następująco:-
- film HD, przy kodowaniu h.264 potrzebuje 2 Mb/s
- Film FullHD, przy kodowaniu h.264 potrzebuje 8 Mb/s
- film UltraHD (4K), przy kodowaniu h.265 potrzebuje 30 Mb/s
Oczywiście podane wartości uwzględniają technologie dostawców treści, którzy starają się obniżać potrzebne transfery, bez zauważalnej utraty jakości. Nadawcy wykorzystują również narzędzia umożliwiające automatyczne dostosowanie jakości do dostępnych zasobów, w tym transferów. Jeśli transfer jest niewystarczający, to strumień sam przełączy się na ten o gorszych parametrach. Niższa rozdzielczość potrzebuje mniejszych zasobów.
Celowo piszę o zasobach, a nie tylko o transferze, gdyż jest on tylko jednym z elementów zasobów wykorzystywanym w usługach. Pozostałe to moc obliczeniowa urządzenia, rodzaj interfejsu, kondycja systemu operacyjnego, obciążenia innych aplikacji i wreszcie prędkość przesyłowa na całym odcinku sieci globalnej. Podobnie jak mocą łańcucha, jest on na tyle wytrzymały, co jego najsłabsze ogniwo, prędkość przesyłu jest uzależniona od wydajności powyższych elementów.
Jeśli mamy słaby komputer, zwiększenie transferu niewiele nam pomoże. Jeśli wykorzystujemy połączenie wi-fi, którego wydajność jest uzależniona od wielu czynników, nie oczekujmy stabilności połączenia kablowego. Jeśli łączymy się z hostem znajdującym się w Polsce, ilość przełączeń będzie zdecydowanie mniejsza niż hostów zagranicznych, a co za tym idzie zwiększy się czas i ilość podmiotów uczestniczących w połączeniu.

Konrad Wesołowski / 2019-03-21


ul. Długa 5
Nowa Dęba


15 846 39 99


FAX 15 846 00 18


biuro@hlg.com.pl
   HLG Sp. z o.o. © 2008-2021, HLG Internet Sp. z o.o. © 2020-2021