DLA DOMU
DLA FIRMY
DLA SZKOŁY
MEDYNET
WBOK
A+ A+ A+
15 846 39 99
Wirtualne Biuro Obsługi Klienta
MENU
Helionet Nowa Dęba,
rewolucja internetowa od 2002r.


HLG Sp. z o.o. bazuje na wiedzy i doświadczeniu zdobytym przy budowie i
obsłudze miejskiej sieci komputerowej Helionet. Jest liderem na lokalnym rynku.
AKTUALNOŚCI

Jaki Internet wybrać

To pytanie często pojawia się przy zawieraniu umów. Odpowiedź jest prosta: "Najlepszy". Pomijając fakt, że nasz, co jest oczywistą oczywistością, co właściwie to oznacza...

To, że każdy jest inny, a przynajmniej w czymś odmienny, jest naturalne. Tak samo niemal każdy wykorzystuje Internet na swój sposób i do swoich celów - zadań. Nie ma jednej odpowiedzi, chociaż zapewne najwyższa opcja zadowoli wszystkich pod względem parametrów. Jest ona jednak trochę droższa od niższych taryf, które również zasługują na uwagę, zwłaszcza, że nawet najniższa z nich jest wydajna.
Aby zobrazować prędkość transmisji, bo stanowi to klucz, użyjemy przykładów z życia. Na samym przeglądaniu stron internetowych, komunikatorach, serwisach społecznościowych itp. różnicy w działaniu pomiędzy najwyższą i najniższą taryfą praktycznie nie da się zauważyć. To brutalna prawda, zwłaszcza gdy w domu podłączone jest tylko kilka urządzeń.
Gdzie natomiast te różnice są zauważalne? Przede wszystkim przy usługach strumieniowych obrazów wysokich rozdzielczości, czyli np. filmy on-line w rozdzielczości 4K. W liczba wygląda to następująco:
- film HD, przy kodowaniu h.264 potrzebuje 2 Mb/s
- Film FullHD, przy kodowaniu h.264 potrzebuje 8 Mb/s
- film UltraHD (4K), przy kodowaniu h.265 potrzebuje 30 Mb/s
Oczywiście podane wartości uwzględniają technologie dostawców treści, którzy starają się obniżać potrzebne transfery, bez zauważalnej utraty jakości. Nadawcy wykorzystują również narzędzia umożliwiające automatyczne dostosowanie jakości do dostępnych zasobów, w tym transferów. Jeśli transfer jest niewystarczający, to strumień sam przełączy się na ten o gorszych parametrach. Niższa rozdzielczość potrzebuje mniejszych zasobów.
Celowo piszę o zasobach, a nie tylko o transferze, gdyż jest on tylko jednym z elementów zasobów wykorzystywanym w usługach. Pozostałe to moc obliczeniowa urządzenia, rodzaj interfejsu, kondycja systemu operacyjnego, obciążenia innych aplikacji i wreszcie prędkość przesyłowa na całym odcinku sieci globalnej. Podobnie jak z mocą łańcucha, który jest na tyle wytrzymały, co jego najsłabsze ogniwo, tak prędkość przesyłu jest uzależniona od wydajności powyższych elementów.
Jeśli mamy słaby komputer, zwiększenie transferu niewiele nam pomoże. Jeśli wykorzystujemy połączenie wi-fi, którego wydajność jest uzależniona od wielu czynników, nie oczekujmy stabilności połączenia kablowego. Jeśli łączymy się z hostem znajdującym się w Polsce, ilość przełączeń będzie zdecydowanie mniejsza niż hostów zagranicznych, a co za tym idzie zwiększy się czas i ilość podmiotów uczestniczących w połączeniu.
Kolejną usługą, która potrzebuje większych transferów jest pobieranie i/lub wysyłanie dużej ilości danych w postaci plików. Usługi "chmurowe" otwierają nowe możliwości, ale jakoś te dane trzeba przesłać.
Co korzysta z dostępu do internetu w domu? Lista jest długa i rozwój technologii stale ją rozszerza. oprócz komputerów stacjonarnych i przenośnych, tabletów, smarfonów i "smart TV" listę uzupełnia cała masa gadżetów "inteligentnego domu". To już nie tylko systemy alarmowe i monitoring wizyjny, ale całe systemy zarządzające środowiskiem w domu: sterowanie światłem, ogrzewaniem wentylacją, oknami, drzwiami i bramami. Nawet pralki i lodówki są wyposażane w interfejs sieciowy. Śmiało można powiedzieć, że stajemy się uzależnieni od technologii i ma znaczenie jej poprawne działanie, a co za tym idzie potrzebujemy szybkiego, stabilnego i bezpiecznego Internetu. W tym miejscu najlepiej sprawdza się światłowód i gdy nie ma do niego dostępu dopiero wtedy szukamy innych sposobów połączenia.
Wracając jednak do sedna sprawy, jak dobrać właściwy Internet do potrzeb. Choć to nie jest reguła, a jedynie wskazówka, wyznacza pewien kierunek i pomaga w wyborze:
1. Internet HLG 60 Mega - dom, w którym mieszka 1-5 osób korzystających z Internetu (5 urządzeń mobilnych + 1 Smart TV)
2. Internet HLG 120 Mega - dom, w którym mieszka 1-10 osób (10 urządzeń mobilnych + 2-3 Smart TV, konsola do gier)
3. Internet HLG 250 Mega - ilość osób nie ma znaczenia, gdyż trudno wysycić taką prędkość. Ograniczenia mogą się pojawić w najsłabszym ogniwie - połączeniu przez wi-fi, zwłaszcza jak z tego interfejsu będą korzystały smart TV.
4. Internet HLG 500 Mega - to opcja dla podbudowania swojego ego i poprawy samopoczucia gdy wskaźnik prędkościomierza "kręci się" wysoko. Na chwilę obecną żadna usługa nie wymaga takich transferów, ale jak ktoś chce mieć lepiej jak "somsiad", to proszę bardzo.
Uczciwie mówiąc, najwolniejsza opcja a zarazem najtańsza, spełni wymagania 90% użytkowników. Z czystym sumieniem mogę polecić 120 Mega, które jest bardzo szybkie i w rozsądnej cenie. Wyższe pakiety są w ofercie, gdyż bardzie chcieli sami klienci, niż faktyczne potrzeby użytkowników. Ta sama sytuacja dotyczy ofert usług telekomunikacyjnych innych operatorów, którzy prześcigają się w byciu "naj-", "smart". Nie musicie być "smart", wystarczy być mądrym.

Konrad Wesołowski / 2019-03-21


ul. Długa 5
Nowa Dęba


15 846 39 99


FAX 15 846 00 18


biuro@hlg.com.pl
   HLG Sp. z o.o. © 2008-2021, HLG Internet Sp. z o.o. © 2020-2021