Stan po burzach

Koniec sierpnia przyniósł anomalie pogodowe, a przede wszystkim gwałtowne intensywne burze z wyładowaniami, które nie oszczędziły naszego regionu. Chociaż prognozy pogody nie zapowiadają powrotu burz w najbliższym czasie, to chyba odpowiedni moment, aby przypomnieć pewne zasady postępowania z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi.

Światłowód nie jest przewodnikiem prądu, więc jest bezpieczny. Podczas burzy może jednak zostać uszkodzony fizycznie, np. przez zerwane konary. Szczególnie narażone są linie napowietrzne w pobliżu drzew. Dlatego należy pamiętać o regularnej pielęgnacji i przycinać gałęzie przy każdych liniach napowietrznych. Ponieważ przyłącz jest własnością odbiorcy usług, to w jego gestii należy o tym pamiętać.

Każde urządzenie elektryczne/elektroniczne podłączone do zasilania działa lepiej 🙂 Jednak w czasie wyładowań, to właśnie poprzez linie kablowe może dojść do uszkodzenia urządzenia. W kablach miedzianych może powstać napięcie, które znacznie przewyższa to normatywne, co z kolei może przełamać bariery zabezpieczeń i uszkodzić urządzenia. Rozwiązanie jest kilka, a najprostsze z nich to odłączyć urządzenie na czas burzy od linii. Oczywiście dobrze wykonana i odpowiednio zabezpieczona instalacja chroni urządzania w znaczącym stopniu, ale nigdy w 100%. Jeśli są to urządzenia elektroniczne, znajdujące się w jednym miejscu, to dobrym zabiegiem jest podłączyć je do sieci elektrycznej poprzez listwę zasilającą z wyłącznikiem i bezpiecznikiem. Wyłączenie takiej listwy powinno spowodować fizyczne odłączenie urządzeń. Tak, jakbyśmy odłączyli wtyczkę z gniazda. Jest to wygodne, skuteczne i bezpieczne rozwiązanie.

Pamiętajmy także, że do telewizora lub dekodera mogą być podłączone anteny zewnętrzne, znajdujące się najczęściej powyżej dachu. Problem nie dotyczy usługi telewizji IPTV, gdzie sygnał dociera przez światłowód. Jeśli korzystacie jednak z anteny, to połączenie takie może stanowić poważne zagrożenie dla Waszych urządzeń. Wyindukowane napięcie może uszkodzić urządzenie odbiorcze. Rozwiązaniem jest odłączanie telewizora/dekodera od anteny zewnętrznej. Może nie jest to wygodne rozwiązanie, ale z pewnością zabezpieczy urządzenie.

Niektórzy mają wykonane sieci domowe, a ich zasięg wykracza poza budynek. Połączenie do budynku gospodarczego, garażu, altany czy masztu najłatwiej poprowadzić napowietrznie. Tak, to prawda że czasem jest to wręcz jedyne rozwiązanie. Stwarza ono jednak poważne zagrożenie dla Waszych urządzeń. Pamiętajcie o stosowaniu kabli zewnętrznych, ekranowanych, a całą instalacje musicie odpowiednio uziemić. Nie zaszkodzi zastosować ochronników sieciowych (tzw. Netprotector). Jeśli odległość jest większa to radzimy się zastanowić nad połączeniem światłowodowym.

Skip to content